Manisa'ya Bir Baraj Daha Güveli Barajı Bu Yıl Tamamlanıyor

DSİ Manisa iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Manisa ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Manisa'ya Bir Baraj Daha Güveli Barajı Bu Yıl Tamamlanıyor
16 Ağustos 2021 - 09:49
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

ManisaDemirci Güveli Barajı’ndaçalışmaların devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ‘Güveli Barajı’nda şu anda % 84 fiziki gerçekleşme oranına ulaşmış bulunmaktayız. Hedefimiz yılsonuna kadar barajı tamamlayarak Manisalı üreticilerimizin hizmetine sunabilmek.”dedi
Demirci Güveli Barajı’nda gövde dolgu çalışmalarının tamamen bittiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “ Barajın gövdesi için şuana kadar yaklaşık240 bin m3dolgu yaptık. Dolu savak ve vana odası imalatlarımız ise devam ediyor.  2021 yılı performans hedeflerimiz arasında yer alan Güveli Barajı’nda bu kış su tutmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.
Güveli Barajı’nın temelden yüksekliğinin 31 metre olacağını kaydeden DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, barajın 690 bin m3 su depolama kapasitesine sahip olacağını açıkladı. Yıldız, “ Güvenli Barajı 1000 dekar araziye can suyu sağlanacak. Bölge çiftçisine 2021 rakamlarıyla yılda yaklaşık2 milyon 290 bin lira daha fazla kazandıracak” dedi.


 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum